| PKG QTY | Packaging | Pico No. |
|---|---|---|
| 25 | Bag | 7066L-PK |
| 100 | Bag | 7066L-C |
| 1000 | Bag | 7066L-M |
| Bundle Diameter | 2.375" (6.03 cm) |
| Colour | Natural |
| Flammability Rating | UL94V-2 |
| Length | 8" (20.32 cm) |
| Material | Nylon 6-6 |
| Military Spec. | MS3367-5-9 |
| Temperature Rating °C | -40 to 85 |
| Temperature Rating °F | -40 to 185 |
| Tensile Strength | 40 lb |
| Thickness | 0.049" (0.12 cm) |
| Width | 0.140" (0.36 cm) |
