| PKG QTY | Packaging | Pico No. |
|---|---|---|
| 250 | Jar | 5893-57 |
| Colour | Yellow, Blue, Red |
| Gauge | 12-10 AWG / 16-14 AWG / 22-18 AWG |
| Insulation | Polyolefin Heat Shrink |
| Material | Copper (Alloy 110) |
| Plating | Electro-Tin |
| Temperature Rating °C | -55°C to 110°C |
| Temperature Rating °F | -67°F to 230°F |
| Thickness | .030" ± .010 |
| Voltage | 600V |